Elementy zastawy stołowej

Komplet naczyń stołowych

Wykonane z przeróżnych tworzyw, znane już od tysięcy lat. Talerze stanowią podstawowy element zastawy stołowej, bez których trudno wyobrazić sobie czy to rodzinne śniadanie w weekend czy to zjedzony w pośpiechu lunch czy wystawny obiad. Naczynia, których używamy są ważne nie bez powodu. Piękna ceramika uważana jest za jedną z dziedzin sztuki, a przy każdej uroczystej okazji staramy się, by nasza zastawa stanowiła element dekoracji zastawionego stołu. Posiłek, który podamy na pięknym talerzu z pewnością będzie smakował jeszcze lepiej, a odpowiedni komplet talerzy obiadowych nada jadalni stylu i spójności. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zestawów talerzy, dlatego warto najpierw dowiedzieć się jakie mamy możliwości, by podjąć jak najlepszą decyzję przy zakupie.


Elementy zastawy stołowej

Desc

38 ProduktówDesc

38 Produktówplant image

POPULARNE PRODUKTY

Zobacz, co inni najczęściej wybierają

Zestawy talerzy – z czego są wykonane?

Obecnie talerze wykonuje się z wielu różnych surowców. Oczywiście za najbardziej popularne można uznać talerze zrobione z porcelany, która znana była ludzkości już od VII wieku. Uchodzi za materiał wysokiej jakości, o bogatej historii. Czy wiedzieliście, że w pewnym momencie porcelana nazywana była „białym złotem”? Nie była to nazwa przypadkowa, kilkaset lat temu porcelana osiągała ceny podobne do złota i zastępowała je przy królewskich podarunkach. Porcelanę można przepięknie zdobić, dzięki czemu stanowić będzie niewątpliwe ozdobę każdego pomieszczenia. Naczynia porcelanowe zaliczamy do wyrobów ceramicznych. Wśród ceramiki możemy zakupić również produkty wykonane z kamionki. W zależności od wyglądu produktów kamionka może nadać wnętrzu elementu sielskości, powrotu do dzieciństwa. Naczynia z kamionki świetnie wyglądają, np. kamionkowa maselnica albo kubek na piwo jak z prawdziwej karczmy. Za to kamionkowe talerze łączą w sobie nutę nostalgii i tradycji z nowoczesnym designem ciesząc się popularnością osób, które nie lubią nudy i nie boją się eksperymentować przy aranżacji wnętrz. Kolejnym materiałem jest szkło, bardzo stary materiał do wyrobu naczyń, znany już kilka tysięcy lat temu. Szklane talerze są uniwersalne, pasują do każdego wystroju. Wśród nich możemy wybierać pomiędzy szkłem bezbarwnym i kolorowym. Tak jak w przypadku porcelanowych talerzy dostaniemy też szklane modele z różnymi ręcznie namalowanymi aplikacjami, np. w motyw kwiatowy czy geometryczny. Przezroczyste szkło sprawdzi się jako najbardziej uniwersalne wyjście - nadaje się zarówno do codziennego użytku, jak i do podania kolacji dla gości. Kolorowe talerze dodadzą wnętrzu radosnej atmosfery, a te z namalowanymi roślinami wyjątkowości. Na rynku są także dostępne nietłukące się talerze z tworzyw sztucznych. Jednym z nich jest bliźniacze do szkła szkło akrylowe – bardzo lekkie, występujące również w wersji przezroczystej i kolorowej. Kolejnym materiałem, przypominającym ceramikę jest melamina. Odpowiednia dla dzieci, ponieważ talerze wykonane z melaminy nie tłuką się i są bardzo lekkie. Ich zaletą jest cena, więc to dobra opcja dla osób z mniejszym budżetem. Jak widać wybór jest bardzo szeroki, a każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego polecamy by kierować się stosunkiem ceny do jakości oraz swoim gustem, który podpowie nam, z którego talerza będziemy jeść posiłki z przyjemnością.

Komplety talerzy – nie tylko praktyczność

Zestawy talerzy nigdy nie były jedynie funkcjonalnym elementem znajdującym się w naszym domu, a często spełniały rolę dzieł sztuki, podobnie jak obrazy czy rzeźby. Talerze mogą podkreślić charakter naszego wnętrza, dodać nieco pazura aranżacji lub zupełnie zmienić swoje przeznaczenie z użytkowego na tylko dekoracyjny. Niektórzy wieszają je na ścianach, układając z nich gustowne kompozycje. Nawet jeśli nie jesteśmy posiadaczami talerzy ozdobnych to nic nie stoi na przeszkodzie by delikatnie zainspirować się zdjęciami znalezionymi w sieci i nawet proste, minimalistyczne talerze odpowiednio wyeksponować. Możemy np. ułożyć je pionowo na odkrytych półkach, kupując talerze w różnych kolorach i tworząc z nich barwne mozaiki. Nie potrzebujemy wtedy dodatkowych ozdób, np. figurek, a talerze będą spełniać funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Szczególnie polecamy eksperymentowanie i tworzenie ozdób z rzeczy codziennego użytku osobom, które nie dysponują dużą przestrzenią. Dla nich każdy skrawek miejsca jest bardzo istotny, dlatego tym bardziej warto wykorzystać potencjał naszych nowych, kolorowych talerzy i ciekawie je wyeksponować.

Zestawy talerzy – savoir vivre przy stole

Gdybyśmy zapytali przechodniów jakie znają rodzaje talerzy, to prawdopodobnie najczęstszą odpowiedzią byłoby „talerz obiadowy”. Jednak, jak wiemy, na jednym talerzu się nie kończy i w różnych sytuacjach nasze potrzeby nie ograniczają się do jednego, płaskiego, dużego talerza. Oczywiście poza tradycyjnymi płaskimi kompletami talerzy obiadowych spotkamy się jeszcze z wieloma innymi rodzajami naczyń. Podpowiadamy w jakiej kolejności i gdzie powinny leżeć talerze i talerzyki. Jako pierwszy przy zastawianiu stołu musi zostać położony talerz obiadowy. Następnie na największym talerzu ustawiamy talerze deserowe. W dalszej kolejności, na talerzu deserowym ląduje talerz głęboki lub miseczka nazywana bulionówką. Dalej robi się trudniej, postarajmy się zapamiętać zasadę: jeśli oprócz posiłku i deseru przygotowaliśmy przystawki, to musimy zapewnić na nie osobne talerzyki. Kolejna zasada jest pewnie mniej znana: serwetkę kładziemy na talerzyku po lewej stronie, podobnie po lewej stronie stawiamy talerzyki na pieczywo. Dodajmy do tego zwykłe płaskie mniejsze talerze, spodki pod filiżanki i robi się nam naprawdę duża kolekcja. Jeśli jednak w naszym domu często pojawiają się goście to powinniśmy zainwestować w dobry zestaw talerzy, w którym znajdą się wszystkie wymienione rodzaje.

Komplety talerzy – design i radość

Talerze nie różnią się od siebie tylko przeznaczeniem, a co za tym idzie średnicą czy głębokością. Najważniejsze jest to, że możemy znaleźć talerze odpowiadające naszemu gustowi. Przy wyborze zastawy możemy naprawdę zaszaleć – na sklepowych półkach i na stronach internetowych spotkamy zarówno klasyczne, białe, okrągłe talerze, ale dostaniemy też naczynia w przeróżnych barwach. Aby nadać prawdziwie szalonego looku naszej zastawie podpowiadamy by porzucić wyobrażenia o tym, że wszystkie naczynia muszą być w tym samym kolorze. Oczywiście musimy uważać, by nie zrobiło się zbyt pstrokato, jednak kiedy przemyślimy naszą koncepcję i połączmy to z wyczuciem przy doborze kolorów to efekty mogą być niesamowite. Niekoniecznie trzeba też trzymać się okrągłego kształtu. Kwadratowy talerz bardzo dobrze będzie komponował się z nowoczesnym stylem jadalni czy kuchni, za to talerz przypominający swym kształtem kwiat nada wnętrzu romantyzmu. Możemy znaleźć też talerze sześciokątne, trójkątne. I te zupełnie szalone – owoce, zwierzaki, łódki, chmurki i wiele innych. Przy wyborze pamiętajmy, aby ciekawy design produktu szedł w parze z jego jakością. Tylko wytrzymałe naczynia dadzą nam radość podziwiania interesującego wzornictwa przez lata. Na yourhomestory.com.pl na pewno znajdziecie idealne talerze, które odzwierciedlą wasze „ja”. My obiecujemy, że naszych talerzach posiłki będą smakować jeszcze lepiej. A zatem smacznego!

To Top